Понеділок, 07.07.2025, 04:38

Інтернет-лабораторія ДНЗ "ПТУ №38 м. Жашкова"

Block title
Комп"ютерна графіка [4]
програми, обробка графічних файлів
Відеомонтаж [6]
Засоби для відеомонтажу, програми, обладнання
Games [6]
опис комп'ютерних ігор
Міні-чат
Наше опитування
Що сьогодні не вистачає молоді?
Всього відповідей: 46
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Статті "Робота з програмним забезпеченням" » Відеомонтаж

Обробка відео: від захвату до DVD

Обробка відео: від захвату до DVD

 У власників цифрових камер, безумовно, виникне бажання зберегти відзнятий матеріал на жорсткий диск, а згодом, можливо, записати свої праці на DVD.

Якщо ви йдете в ногу з часом, то напевно захочете, щоб програма захоплювала відео на самому прогресивному з існуючих форматів. Люди практичні зажадають, крім того, щоб програма виконувала весь ланцюжок дій, від захоплення до авторинга. Таким Відеолюбителя ми рекомендуємо Nero Vision. Вона не претендує на роль професійного редактора, але свою справу знає і, на наш погляд, ідеально підходить для початківців відеомонтажером.

Захоплення без проблем. Програма Nero Vision підтримує захоплення відео через інтерфейси IEEE 1394 і USB, а також працює з ТВ-тюнерами. Телевізійні канали настроюються автоматично при першому включенні програми. Управляти камерою можна прямо з Nero Vision. Для роботи з високими дозволами потрібно спочатку протестувати наявне пристрій. Втім, у нас захоплення в Digital Video пройшов цілком успішно і без попереднього тесту.

Стиснення відео. Як відомо, Nero AG представила світу черговий формат, заснований на стандарті Н.264, - Nero Digital.

Природно, Nero Vision підтримує цей новий формат. Приємно виглядають всілякі підказки, ненав'язливо супроводжують кожен крок. Ті, хто звик користуватися Nero для запису дисків, помітять також, що інтерфейс Vision дуже нагадує Nero Express.

Одним з компонентів Nero Vision є конвертер файлів, який викликається натисненням кнопки «Export», розташованої в нижній частині вікна програми. Підтримуються всі формати, кодеки для яких встановлені в системі.

Розглянемо налаштування кодека Nero Digital. Тут пропонується великий набір профілів. Наприклад, «High Definition TV» дозволяє кодувати відео з роздільною здатністю 1920x1080 і бітрейтом 8000 кбіт / с. Для тонкої настройки кодека є режим експерта. У ньому краще відключити режим «Препроцесор» навпроти «Automatically select the best preprocessor settings» («Автоматичний вибір оптимальних настроювань»). Ще є «Deinterlace» (видалення ефекту «гребінки»), зміна розміру, масштабу, частоти кадрів, а також можливість обрізки картинки з різних сторін. Далі все залежить від профілю. Як правило, для високого дозволу використовується кодер MPEG-4, а для низького - AVC. Якщо ви вперше стикаєтеся з кодуванням, рекомендуємо зберегти стандартні налаштування. Параметри кодека, що відповідає за звук (для Н.264 обраний ААС), не відрізняються різноманіттям. Вам пропонується лише змінити бітрейт в діапазоні 80-128 кбіт / с. Після налаштування всіх параметрів треба клікнути по «Export» і вказати місце на диску, куди буде збережений результат.

Редагування та авторинг. У редакторі відео є всі основні функції: вставка титрів, переходів між кліпами та аудіотреків. Крім того, можна розбити відео на фрагменти - так звані голови (chapters). Точно такі ж можливості є і в редактора слайд-шоу. Після виконання всіх необхідних дій залишається лише натиснути кнопку «Далі» і приступити до авторинга.

На самому початку цього процесу програма люб'язно повідомить, що у неї є чимало готових шаблонів і ще додаткові заготівлі меню, які можна завантажити з Інтернету. Якщо жоден із запропонованих шаблонів не підійде, програма запропонує користувачеві створити новий. Редактор шаблонів дозволяє змінювати шрифт, картинку фону (вона може бути і анімованої), аудіо-супровід і кнопки (теж анімі-рова). Коли меню створено, програма пропонує переглянути результат і, якщо все в порядку, записати фільм на диск. Тут про всяк випадок треба натиснути на «Опції відео» і встановити режим відео (PAL або NTSC) і кодування (для Super Video CD).

Альтернатива формату DVD

Програма для авторингу відео в форматі DivX? Зовсім недавно таке питання було б безглуздим. Все змінилося з виходом нової версії кодека DivX - Ultra. Переваги формату DVD, що включають розбиття фільму на глави, декілька звукових доріжок, субтитри на декількох мовах і навігаційне меню тепер будуть доступні і в фільмі, стисненому до 700 Мбайт. Для створення такого DVD-образного відео і призначена програма DivX Author.

Можливості. Інтерфейсом і ідеологією програма дуже нагадує відомий TMPGEnc DVD Author. Це не дивно, адже створила її компанія Pegasus брала участь і в розробці DivX Author. Якщо ви вже працювали з програмами для авторингу, то виявите, що в DivX Author для створення фільму виконується та ж послідовність дій. Насамперед необхідно завантажити вихідні ролики. Підтримуються наступні вхідні формати відео: Windows Media, QuickTime, DVD (VOB, IFO), MPEG-1 / 2, DVD-VR (VRO), Windows XP Media Center Microsoft TV recorder (DVRMS) і, звичайно ж, DivX. Далі можна виконати нескладне редагування кожного кліпу і - це знадобиться на наступному етапі створення меню - розставити мітки глав. Тут же, в редакторі кліпів, додаються субтитри. Їх можна вписувати вручну на двох (але не більше) мовами або імпортувати з SRT-файлу.

На наступному кроці створюється меню. Використовуючи готові шаблони, можна вибрати зі списку розташування і кількість елементів в головному меню, їх вигляд (всілякі рамки та іконки) і кнопки навігації. У майстрі структури меню є редактори сторінок і посилань, в яких можна підкоригувати всі дії, що їх за натискання кнопок на пульті. Втім, вникати у все це не обов'язково: програма може згенерувати меню автоматично, керуючись проставленими позначками глав. Після цього залишається лише задати бажаний розмір відеофайлу і натиснути кнопку «Start output». Налаштувань стиснення в програмі немає, тому варто заздалегідь підготувати вихідні кліпи, стиснувши їх, наприклад, за допомогою DivX Converter.

На чому програвати? Програмним програвачем номер один для нового DivX, за задумом творців, звичайно, повинен стати DivX Player. Але багато плеєри сторонніх розробників вже підтримують всі розширені можливості формату (меню, субтитри і т. д.). Так, наприклад, GOM Player чудово відтворює відео, а переміщатися по меню допомагає автоматично стартує програма DivX Menu Navigator. Що ж стосується відтворення на побутових програвачах, то список сертифікованих і повністю сумісних з новим форматом моделей розміщений на сайті www.divx.com в розділі «Products DivX Ultra Certified».

Стиснення відео: прогресивне кодування

Скористайтеся для стиснення відео новим стандартом кодеків Н.264 - адже дуже скоро він прийде на зміну MPEG-2.

Після того як відзнятий відеоматеріал буде перенесено з камери на жорсткий диск, нерідко виникає питання: яким кодеком його стиснути? Ситуація ускладнюється, якщо привід записує тільки CD-R і CD-RW, тобто треба вкластися в 700 Мбайт. Ми рекомендуємо скористатися кодеком стандарту Н.264 (MPEG-4 AVC). Ця абревіатура розшифровується як Advanced Video Codec - покращений відеокодек. Формат відноситься до сімейства MPEG-4, але дозволяє домогтися більш високого стиснення, ніж його попередники. У майбутньому передбачається використовувати Н.264 як заміну застаріваючому MPEG-2. Причина очевидна: при однаковому обсязі файлів, закодованих за алгоритмами MPEG-2 і Н.264, останній має більш високу якість.

Особливості кодека. Н.264 під час кодування використовує макроблоки розміром не тільки 16x16 і 8x8, але і 4x4 пікселів, причому розмір блоків може змінюватися на розсуд кодера, що дозволяє домогтися більш високої чіткості відео. Також поліпшені алгоритми передбачення руху, що дає можливість кодеку спиратися як на попередній, так і попередній кадр. Бітрейт Н.264 може коливатися від 20 до 12 000 кбіт / с.

На сьогоднішній день випущено чимало реалізацій даного стандарту. Виробники програмного забезпечення вносять до Н.264 свої корективи, в результаті чого часто з'являються формати з новими назвами і поліпшеними алгоритмами кодування. Так були створені CoreAVC від CoreCodec і Nero Digital, розроблений спільно німецькою компанією Nero AG і французької Ateme (QuickTime 7 від Apple). Кодек х264 поширюється за вільною ліцензією.

Практична робота. Для роботи з Н.264 необхідно встановити в системі відповідний кодек. Ми скористаємося пакетом К-Lite Codec Pack 2.83, в який входить вільна реалізація стандарту стиснення - кодек х264. Існує і консольний варіант кодека. Він має більше параметрів кодування, але менш зручний в роботі.

Після установки кодека треба вирішити, з якої програми буде здійснюватися управління Н.264. Серед безкоштовних конвертерів вже не перший рік безумовним лідером є VirtualDub. Ми пропонуємо використовувати його модифікований варіант, VirtualDub-Mpeg2, так як він підтримує MPEG-файли.

Відкривши вихідний файл, слід налаштувати кодек. Для цього вибираємо в головному меню «Video | Compression | х264» і натискаємо на "Configure». Після цього з'явиться вікно налаштувань кодека. На деяких параметрах ми зупинимося докладніше.

На першій вкладці «Bitrate» можна вибрати якість майбутнього фільму. Налаштування проводиться як зміною бітрейта, так і квантування, яка задається в умовних одиницях - чим вона більше, тим нижча якість. Вкладка «Rate Control» дозволяє задати поріг квантизації (Quantization Limits), мінімальний і максимальний інтервал між ключовими кадрами (Min / Max IDR Frames), збільшення бітрейта для ключових кадрів (KeyFrame Boost), зменшення бітрейту під проміжні кадри (B-frames reduction) і встановити відносні коливання бітрейта у відсотках. Якщо на закладці «Bitrate» поставлено квантування, дана опція недоступна. Наступна вкладка - «MBs & Frames». Тут можна більш тонко настроїти роботу кодека і, зокрема, задати розмір макроблоків. Рекомендуємо вибрати всі варіанти. Якість відео при цьому буде краще - правда, швидкість кодування впаде. На цій вкладці варто також звернути увагу на опцію «Direct mode». Вона визначає режим передбачення руху: «Temporal» (тимчасової) забезпечує кращу якість картинки, a «Spatial» (просторовий) дає більш високе співвідношення сигнал / шум. На останній вкладці з нехитрою назвою «More» (додатково) можна зменшити шуми відео за допомогою фільтра «Noise Reduction». Опцію «Threads» слід змінювати тільки на багатопроцесорній системі.

Якщо ви вирішили поміняти дозвіл відео, досить вибрати в головному меню VirtualDub команду «Video | Filters», натиснути кнопку «Add», вказати фільтр «Resize», після чого поставити необхідний дозвіл.

Категорія: Відеомонтаж | Додав: lina (15.11.2010)
Переглядів: 689 | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]